80 kg körüli testsúly esetén 4-8 kg leadása is már jelentős tünetcsökkenést eredményez.
Régóta ismert tény, hogy - főként túlsúlyos és elhízott hölgyeknél ,de uraknál is - a fogyás jelentős mértékben megelőzheti, vagy enyhítheti a meglévő inkontincia tüneteket. A túlzott testzsír, különösen a hasi területen, a vizelet inkontinencia kockázati tényezője. Ha túl sok testzsír halmozódik fel, az megterheli a szervezet funkcióit és folyamatait. Ha zsír van a hasi területen, akkor a has belső területe is érintett. Ez a belső zsír fokozott nyomást gyakorol a szervekre, beleértve a hólyagot is.
A medencefenék izomereje bizonyos mértékig képes ellensúlyozni ezt a nyomást. Ha azonban túl nagy a nyomás, például köhögés vagy tüsszögés vagy fizikai megterhelés miatt, az izmok már nem bírják. Erős vizelési inger jelentkezik, és valószínűleg kontrollálatlan vizeletvesztés, inkontinencia. Ezért a húgyhólyaggyengeség tünetei a súly növekedésével fokozódnak.
Hölgyeknél a terhesség, vagy a menopauza alatti hormonális változások és az életkor növekedése tovább gyengíti a medencefenék izmait. Ennek eredményeként a hólyag egyre nagyobb nyomásnak van kitéve a hason belül.
Több tanulmány szerint a középkorúaknál azért is nagyobb a vizeletinkontinencia kialakulásának kockázata, mert ők nagyobb eséllyel túlsúlyosak, mint a fiatalok, nagyobb a testtömegindexük (BMI). A túlsúlyosak esetén a vizelet inkontinencia kialakulásának kockázata háromszor, az elhízottaknál ötször nagyobb.
Bárki könnyedén kiszámolhatja BMI-jét:
Egyszerűen vegye a testmagasságát kilogrammban, és ossza el a méterben mért magasságának négyzetével. A kapott érték ideális esetben felnőtteknél a 18 és 25 közötti tartományba esik. Sportolóknál ez az érték, a normál tartomány érelemszerűen eltérő lehet, hiszen náluk az izomtömeg sokkal magasabb értékű, miközben a hasi zsír minimális, és ismert az is, hogy a rendszeresen sportolók egészségesebben élhetnek, mint azok, akik sosem mozognak.
A zsír felhalmozódása a hasi területen, a zsigeri zsír különösen káros az egészségre, és gyakran ez maga az inkontinencia okozója. A nőknél a 88 centiméter körüli derékbőségtől, a férfiaknál pedig a 102 centiméter körüli derékbőségtől beszélhetünk fokozott az egészségügyi kockázatról.
Az előzőek szerint tehát nem véletlen, hogy az egyik legfontosabb konzervatív terápia kétségtelenül a túlsúlyosak és elhízottak fogyása, illetve a medencefenék izmainak erősítése.
Nagy kérdés, hogy milyen mértékű fogyás, mennyiben javít a kialakult helyzeten?
Egy amerikai tanulmány[1] vizsgálta a fogyás nagysága és a vizelet-inkontinencia gyakoriságának változása közötti konkrét összefüggést.
A tanulmány során a kutatók több, mint 330 túlsúlyos és elhízott nőt követtek nyomon vizelet-inkontinenciában, besorolták őket vagy a súlycsökkentő, vagy a kontrollcsoportba, majd másfél évig naplózással, betétteszttel és a vizelet-inkontinencia változásával követték az eredményeket.
Az elégedettség a fogyás mértékével is összefüggött. A testtömegük 5–10%-át elveszítő nők (figyelembe véve az inkontinencia kockázatát befolyásoló tényezőket is, mint például az életkort, szüléseket, dohányzást) körülbelül 75%-a számolt be arról, hogy mérsékelten vagy nagyon elégedettek az inkontinencia tüneteinekk változásaival.
Ez számszerűen azt is jelenti, hogy egy 80 kg körüli testsúly esetén 4-8 kg leadása is már jelentős tünetcsökkenést eredményez, de az ellenkezője is érvényesül, a súlygyarapodás növeli az inkontinenciát tüneteit.
Vagyis a csekély, 5-10%-os súlyvesztés a vizelet-inkontinencia tünetek statisztikailag és klinikailag szignifikáns csökkenésével és a kontinencia javulásával kapcsolatos elégedettséggel járt. A súlycsökkentéssel elért egészségügyi előnyök széles köre erősen alátámasztja, hogy ezt a megközelítést az inkontinenciában szenvedő túlsúlyos nők, de férfiak is kezdeti, elsővonalbeli kezeléseként vegyék figyelembe.
Számos módszer létezik a túlzott testzsír okozta inkontinencia kezelésére. A legjobb módszer - a fogyás - mellett a célzott medencefenék edzés segíthet a hólyagürülést szabályozó izmok erősítésében is. Az edzésnek köszönhetően a medencefenék izmai jobban ellenállnak a hasüregben megnövekedett nyomásnak – még fizikai munka vagy nehéz tárgyak emelése közben is.
Ehhez segítség a PelviPower tréning, a medencefenék izmainak magnetoterápiás stimulációja.
A stressz, vagy másképpen terhelélses inkontinencián kívül számos egyéb formája is létezik az inkontinenciának, mint például a késztetétes, vagy a reflex inkontinencia, amelyek kevésbé kapcsolódnak a túlsúlyhoz, ezért ezek és eltérő, vagy kiegészítő kezelést igényelnek.